Varázspálcák és titkaik

Albus Potter
Albus első varázspálcáját Ollivander úrtól vásárolta, szülei és kishúga, Lily kísérték el a nagy alkalomra. Tizenhárom hüvelyk, mahagónifából készült, magja pedig egy holló farktolla volt. Bár Ollivander üzletéből vette meg, valójában nem az öreg varázsló készítette. Egy régészeti feltárás közepette bukkantak rá egy titkos kamrában, melyet a mágiaügyi miniszter rögvest lezáratott. Később új pálcát ajándékoztak Albusnak, mely tizennégy hüvelyk hosszú, közönséges diófa, magja pedig annak a sárkánynak a szívizomhúrja, amelyik ezer esztendővel korábban az életét adta Hollóháti Hedvigért, amikor a boszorkány megütközött Almiro hadseregével. A régi pálca így Nick birtokába került.
Érdekesség az első pálcával kapcsolatban:
James Potter pálcája mahagóniból készült, ez volt az egyik oka, amiért ezt választottam, a másik pedig, hogy az ára sem olcsó. Mivel a magja egy holló farktolla, ezért értékesnek kellett lennie a fának is, amiből gyártották.
Spoileres-magyarázata az első pálcának:
Ó, és minő meglepetés, tökéletesen alkalmas fa bútorok és hajók gyártásához. Igazából már itt elejtettem egy utalást arra, hogy Albusnak valamilyen köze lesz a vízmágiához. Ami pedig a magját illető, a holló egy lélekvivő madár, a holtak és az élők világa között is képes haladni. Halálmadárnak is tartották. Ez már egy kicsit összetettebb, több magyarázatra szolgál. Holló a Hollóhát jelképe, ez egyrészt utalás arra, hogy Albus hollóhátas lesz, másrészt pedig, hogy Hollóháti Hedvig leszármazottja, továbbá Az utolsó lélekőrző című kötet fő témája az élők és a holtak világa közötti keskeny mezsgye, erre is egy utalás. Halálmadár – Albus Az utolsó levegőmágus című kötetben összegyűjtötte az ereklyéket, így a Halál Urává vált.
Érdekesség a második pálcával kapcsolatban:
„A kimagaslóan intelligens boszorkányoknak és varázslóknak szükségszerűen diópálcát szokás adni első próbára, mivel tíz esetből kilencszer ideális párra lelnek egymásban. Diópálcát találunk leggyakrabban a felfedezők és feltalálók kezében; ez a jókiállású fa a sokoldalúság és az alkalmazkodókészség tulajdonságait hordozza. Ámbár jó tudni: míg néhány fát igen nehéz dominálni, és visszautasíthatják az együttműködést, amennyiben a természetükkel ellenkező varázslatot kívánnak velük végrehajtani, a diófapálcák, miután teljesen uralja őket a használójuk, kitűnően együttműködőek és bármilyen varázslatot végrehajtanak, amennyiben a mágiahasználó kellően felkészült. Ezáltal valódi halálos fegyverré is válhat egy lelkiismeretlen varázsló vagy boszorkány kezében, mivel a pálca és használója olykor különösen egészségtelen módon képes táplálni és buzdítani egymást.”
Forrás: http://www.roxfort.frpg.hu/index.php?topic=7979.0
Albus hollóhátas lett – és bár eddig nem mutatta meg, de ő tényleg okos. :) A pálca magjával arra a képességére akartam utalni, hogy képes átváltozni sárkánnyá, továbbá arra is, hogy Hedvig leszármazottja (hiszen azé a sárkányé, aki feláldozta magát Hedvigért).
Egyéb érdekesség, hogy miért is lett Albusnak két pálcája, avagy az igazság:
Ciki, nem ciki, elhagytam a vázlatomat. :D Egy ideig nem foglalkoztam ezzel a ténnyel, aztán elkezdett bosszantani, hogy nem emlékszem, milyen pálcája volt, és bár volt egy olyan érzésem, hogy leírtam valamelyik kötetben, bevallom, lusta voltam újraolvasni az egészet. Több száz oldal, na. :D Ezért a vízmágus végén új pálcát találtam neki. Poén, hogy kb még aznap megtaláltam a tűzmágusos olvasása közben az eredetit, de már nem volt kedvem átírni, egy került Nick tulajdonába. :) Végül is... jó ez így. :)

Mary Jackson pálcája suhogós fűzfa – kitűnő anyag a jövendőmondáshoz –, magja egyszarvúszőr. Szerintem magyaráznom sem kell, miért ezt választottam. Mary Látó, látja a jövőt. Olyan pálcát kerestem neki, amelyik ennek megfelelő. :)

Scorpius Malfoy pálcája vörösfenyő sárkányszívizomhúrral.
„Erős, strapabíró és meleg színű: a vörösfenyőt hosszú ideje vonzó és hatalmas pálcafaként tartják számon.  Híres arról, hogy bátorságot és magabiztosságot tud plántálni használójába. Bár nagyon keresett pálca, mégis nehéz számára ideális birtokost találni és használata trükkösebb, mint legtöbben gondolnák. E fából mindig olyan pálcák készülnek, amik rejtett képességekkel, váratlan erőkkel vannak megáldva, amik nagyban befolyásolják követeléseit is, amik alapján birtokosát kiválasztja. Gyakori eset, a vörösfenyő-pálca friss gazdája maga sem ismerte saját erejének határait a pálca megszerzése előtt.”

Cecily Potter pálcája tizenkét hüvelyk, rózsafa főnixtoll kombinációval.
„A zongorákat gyakran készítik rózsafából, mert a nőiességét a szépséggel kapcsolják össze” – én is Cecily szépségét, nőiességét szerettem volna ezzel hangsúlyozni. A főnixtoll jellemzői közé pedig a következőket lehet sorolni: „ég a tettvágytól, hamvaiból mindig újjászületik, vagyis soha sem adja fel, könnyen és gyorsan dönt, szenvedélyes...” Cecily épp ilyen, ízig-vérig griffendéles lány, egy nagyon erős személyiség, ami döbbenetes, tekintve, hogy milyen múlttal rendelkezik.
Érdekesség: Dorothy Reyes pálcája is rózsafa-főnixtoll; utalás rá, hogy a két lány személyiségében nagyon hasonlít egymásra. Leheletnyi spoiler: a későbbiek folyamán pont ezért lesznek jóban. :)

Nick Potter első pálcája vörösberkenye főnixtollal, második pálcája tizenhárom hüvelyk, mahagónifából készült, magja egy holló farktolla, melyet föntebb már kifejtettem.
„A vörös berkenyéből készült varázspálcák nagyon kedveltek, mert oltalmazóbbnak tartják bármelyik másik pálcánál, és tapasztalataim szerint különösen erős, megtörhetetlen védővarázslatok elvégzésére is alkalmasak. Úgy tartják, hogy egy sötét boszorkány vagy varázsló sem birtokolt berkenyefa-pálcát, és én sem tudok felidézni olyan esetet, hogy a berkenyepálcáim közül akár egy is gonosz kezekbe került volna. Az ilyen pálcák a tiszta szívű, makulátlan elméjű mágusoknál érzik magukat a legjobban, de ez ne tévesszen meg senkit: ezek a pálcák felérnek bármelyik másikkal, és gyakran jobban teljesítenek a párbajokban.”
Forrás: http://www.roxfort.frpg.hu/index.php?topic=7979.0
Nick, bár eddig talán még nem mutatkozott meg igazán, védelmezőtípus. Az ő esetében a Teszlek Süveg valószínűleg hezitálhatott, hogy a Griffendélbe ossza a Hollóhát helyett, mert nővéréhez hasonlóan nagyon  bátor. Mondhatjuk úgy is, hogy Harry megmentési kényszere benne is megtalálható. Mindenáron meg akarja védeni az embereket, éppen ezért szerintem illik hozzá a vörösberkenye. :) Ami pedig a másik pálcát illeti, az is, hiszen nagyon különleges darab. A holló farktolla utalhat a Hollóhátra is meg a lélekőrzőkre is.

Dominique Weasley pálcája égerfából készült, magja egyszarvúszőr.

„Annak ellenére, hogy az éger egy ellenálló fatípus, az égerpálca ideális gazdái mégsem a makacsok és csökönyösek közül kerülnek ki, hanem sokkal inkább a segítőkész, előzékeny, szeretetre méltó mágiahasználók közül. Amíg a legtöbb fafajta olyan birtokost keres, akinek tulajdonságai leginkább illenek a fa sajátosságaihoz, addig az éger olyan egyénre vágyik, aki – ha nem is tökéletes ellentéte, de – teljesen más karakterisztikát képvisel. Amikor az égerpálca jó kezekbe kerül, egy lojális, nagyszerű segítőtárssá válik. Hírneve onnan ered, hogy az összes pálcafa közül ez a legalkalmasabb a nonverbális varázslatok végrehajtására, ezért csak a legerősebb, legtehetségesebb boszorkányok és varázslók kezében tud kiteljesedni.”

Linda Granger pálcája tisztafából készült, magja sárkányszívizomhúr.
Annak idején, amikor megterveztem a sorozatot és kitaláltam, hogy Linda legyen az első kötet főgonosza, nagyjából már tudtam, hogy ő nem fekete-fehér karakter, s hogy a többi gonoszom sem lesz olyan egyszerű, ízig-vérig aljas. Több okból is választottam a tiszafát. Első sorban Voldemort Nagyúrra és a rokoni szálra való utalásért döntöttem mellette, hiszen Linda Morfin Gomold leszármazottja, aki pedig Merope Gomold testvére volt, tehát Voldemort nagybátyja, továbbá azért, mert Linda egy erős boszorkány, semmiféleképpen nem gyáva, és volt idő, mielőtt még a fekete mágiához fordult, hogy bátran védelmezte a barátait.
„A tiszafapálcák elég ritkák, így többnyire az általuk választott varázslók is különlegesek, gyakran híresek. A tiszafapálcák annak köszönhetik hírnevüket, hogy tulajdonosukat élet-halál urává teszik, és bár ez persze bármely más pálcáról is elmondható, a tiszafapálcák különösen rettegett fegyverek minden párbaj során. Azt viszont hazugság lenne állítani (bár a pálcatudományban nem jártas egyének gyakran megteszik), hogy a tiszafapálcák tulajdonosai nagyobb eséllyel vonzódnak a sötét varázslatokhoz, mint a többiek. A tiszafapálca által kiválasztott varázsló vagy boszorkány éppúgy lehet bátor védelmező is. Ezen ősi fából készült pálcák tulajdonosai között ugyanannyi hőst találhatunk, mint gonoszt. Ha a varázslót a pálcájával együtt temetik el, abból az esetek többségében fa nő ki, mely néhai tulajdonosa sírját őrzi. Azt pedig tapasztalataim alapján biztosan kijelenthetem, hogy egy tiszafapálca sosem választ ki középszerű vagy gyáva varázslót.”
Ten-ten Xking pálcája cseresznyefa főnixtollal.
„Ebből a nagyon ritkán használt fából különleges erővel bíró pálcák készülnek, melyeket a japán varázslóiskola, a Mahoutokoro diákjai nagy becsben tartanak, ott ugyanis a cseresznyefa pálcával rendelkezőknek nagy tekintélye van. Az élő cseresznyefa rózsaszínű virága miatt a nyugati pálcavásárlók tévesen azt hiszik, hogy ebből a fából komolytalan, leginkább csak dísznek való pálcák készülnek. Valójában azonban ezek a pálcák – a magtól függetlenül – halálos erővel bírnak. Sárkányszívizomhúr maggal elkészítve soha sem adható olyan varázslónak, akinek nincsen kivételesen nagy önuralma és lelkiereje.”
Forrás: https://magyarpottermore.wordpress.com/varazspalcak-keszitesere-alkalmas-fak/
Egyrészt a cseresznyafa rózsaszínű virága miatt választottam, hogy egy kicsit hangsúlyozzam vele Ten-ten nőiességét, másrészt pedig, mert a japán varázslóiskolában is nagyon népszerű. Igaz, Ten-ten kínai boszorkány, de ezzel csupán az ázsiai szálra szerettem volna utalni. :)

Odette Cornaro pálcája ébenfa sárkányszívizomhúrral.
„Ez a koromfekete fafajta meggyőző külsővel és hírnévvel rendelkezik, valamint kiválóan alkalmas bármiféle harcias varázslatokhoz vagy átváltoztatáshoz. Az ébenfa-pálca azoknak a kezében a legboldogabb, akik fel merik vállalni magukat. Olyan mágusoknál, akik nem másokhoz alkalmazkodnak, saját egyéniségük van, és jól érzik magukat kívülállóként. Ébenfa-pálca tulajdonosokat egyaránt találunk a Főnix Rendjének tagjai és a Halálfalók között is. Meglátásaim szerint ennek a pálcának az ideális párjai a külső nyomásnak nem engedő, hitükhöz erősen ragaszkodó mágusok, akiket nem könnyű eltántorítani céljaiktól.”
Forrás: https://magyarpottermore.wordpress.com/varazspalcak-keszitesere-alkalmas-fak/

Brian Wright pálcája baziliszkusz mérgével és főnix könnyével átitatott sárkánycsontból készült, magja sárkányszívizomhúr illetve főnixtoll. A világ legkülönlegesebb pálcája – kétmagú, a könny semlegesíti a méreg hatását, így Brian foghatja a varázsvesszőt –, ilyet még nem gyártottak.


Geneviève Potter pálcája tizenhárom hüvelyk, jegenyefából készült, magja pedig főnixtoll. A jegenyefenyőből készítettek a túlélők pálcája, Ollivander nagyapja ugyanis három mágusnak adott el jegenyepálcát, akik azt követően halálos veszélybe kerültek, ám mégis túlélték azt. Az ilyen pálcák kitartást és céltudatosságot követelnek gazdáiktól, illetve többnyire az összeszedett, erős eszű, alkalmanként ijesztő tulajdonosokat pártfogolja. Geneviève pont ilyen személyiség: kemény és határozott, mindenre elszánt, igazi harcosnő, aki nem riad vissza semmitől sem, múltját szemlélve pedig a legnagyobb túlélő a világon. A főnixtoll-kombináció arra utal, hogy bármennyi sebet is kapott a múltban, hamvaiból mindig újjáéledt, akár egy főnix, s történjék bármi, továbbra is folytatni fogja küzdelmet... Sosem adja fel.

James Sirius Potter pálcája tizenkét hüvely, szintén jegenyefenyő-főnixtoll kombináció. Hasonló okok miatt választottam, illetve ez is egy jel az ötödik kötetre nézve, mely során Geneviève és James szála Marianne-nek és Peternek köszönhetően összefonódott.

Damian Potter pálcája tizenhárom hüvelyk, galagonya főnixtollal.
„A pálcakészítő Gregorovics írásai szerint a galagonyából „olyan pálca készül, ami éppolyan ellentmondásokkal teli, mint az őt alkotó fa: hisz annak levelei és virágai gyógyító hatásúak, míg ágai halált okozhatnak”.” Illetve még egy érdekesség: „A galagonya-pálcák éppoly összetettek és cselszövőek, mint hozzá illő tulajdonosaik. Damian tipikusan szürke karakter; noha a világos oldalon áll, bizonyos tetteivel nyugodtan beállhatna az ellenség soraiba, ezért választottam neki a galagonyát.

Katerina Potter pálcája tizenegy hüvelyk, kocsányos tölgyfa főnixtollal.
A tölgyfapálcák erős, bátor, becsületes társat követelnek. Az ilyen pálcával rendelkező mágusok kevéssé ismert tulajdonsága, hogy nagyon jó megérzéseik vannak, és közel állnak a természethez, minden varázslatos lényhez és növényhez, melyek a varázslótársadalom munkájához és szórakozásához egyaránt szükségesek.
Kate pálcája egyben egy utalás a kapcsolatára Teddy Lupinnal, aki részben vérfarkas.

Lupus Malfoy pálcája cédrusból készült, tizenegy hüvelyk, magja egyszarvúszőr.
Valahányszor egy cédruspálcával rendelkező varázslóval találkozom, mindig erős jellemet és szokatlan hűséget fedezek fel az illetőben. Az apám, Gervaise Ollivander mindig azt mondta, hogy “sosem verheted át a cédruspálcásokat”, és igaza is volt. A cédrusfa pálca a tisztán látó, figyelmes mágusoknál érzi otthon magát. Sőt, még apám szavainál is tovább megyek, ha azt mondom: még sosem találkoztam olyan cédruspálca tulajdonossal, akivel összetűzésbe mertem volna keveredni, főleg ha az egyik szerettük biztonsága a tét. A cédruspálcával jól párosított boszorkány vagy varázsló félelmetes ellenfél, az őket meggondolatlanul kihívók késő bánatára.
Forrás: https://magyarpottermore.wordpress.com/varazspalcak-keszitesere-alkalmas-fak/
SPOILER! Az utolsó lélekőrző 21. fejezetében Lupus jelleméről többet is megtudhattunk, amikor is az életét kockáztatva védte a szeretteit, az édesanyját és a bátyját. Noha nagyapja megmondta a halálfalóknak, akik rajtaütöttek a Malfoy kúrián, hogy Lupust nem bánthatják, ő inkább a családját és a barátait választotta a sötét oldal helyett.
Külön érdekesség a későbbi kötetekre nézve: Lupust valóban nem lehet átverni, páratlan érzéke van ahhoz, hogy rájöjjön a hazugságra.

Severina Harper pálcája tizenkét hüvelyk, fekete dió főnixtollal.
(...) fekete diófa élesen látó, jó ösztönökkel rendelkező gazdát keres (...)
Ha a gazdája nem tud, vagy nem akar őszinte lenni magához illetve másokhoz, a pálca gyakran nem működik megfelelően.
„(...) őszinte, öntudatos gazdával párosítva az egyik leghűségesebb, leghatékonyabb pálca válhat belőle, aminek különösen jó tehetsége van a bűbájokhoz.
Forrás: https://magyarpottermore.wordpress.com/varazspalcak-keszitesere-alkalmas-fak/
Érdekesség: Severina az egyik legokosabb boszorkánynövendék a Roxfortban, messze túlszárnyalta Hermione Grangert.

Lily Luna Potter pálcája tizenkét hüvelyk, cédrus főnixtoll kombinációval. Többek között azért is választottam ezt a variációt, mert Lilyből, miután a Sárkányok Hercegnőjévé vált, félelmetes ellenfél lett, Cecilyékhez hasonlóan erős és határozott harcosnő, aki emellett hűséges, szeretteiért pedig bármire képes.

Alice Longbottom pálcája tizenhárom hüvelyk, gesztenye unikornisszőrrel. (Érdekesség: Unikornisszőr maggal a gesztenyepálca azokat részesíti előnyben, akik mindent megtesznek az igazságért. Nem véletlen, hogy ez lett Alice-é, ő ugyanis bármeddig elmegy, hogy megtudja, ki az igazi édesanyja.) 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése